Jak důchodci živí mladé

19. května 2011 v 19:07 | Zmražená Opice |  Naše příhody
Všude se píše, kolik peněz se vyplácí na důchody (i když jsou prý malé), a že všichni mladí lidé vydělávají jen na důchodce... Ale opak je přitom pravdou. To důchodci živí nás! (Nebo aspoň některé z nás... Některé pitomce.)

Jsem docela vyrovnaný člověk, málokdy se s někým hádám (asi tak jenom třikrát denně :) Ale jen s rodiči a bráchou). A nevím o tom, že bych se někdy začala hádat s úplně cizím člověkem (se skoro úplně cizím člověkem). Když už se to někdy stane, musím pro to mít dobrý důvod.


Začalo to tím, že se v našich autobusech před nějakým časem začaly pohybovat dvě revizorky. Chodí vždy spolu, jedna kontroluje jízdenky a druhá postává opodál. Nechápu, co revizorky dělají u nás na Kladně, kde každý vchází dveřmi u řidiče a musí si koupit lístek (za šest let, kdy jezdím několikrát denně autobusem, se mi jen jednou stalo, že někdo nastoupil zadními dveřmi, řidič na něj hned ale začal řvát a ten člověk si vystoupil). Jinak to prostě nejde, takže každý si svůj lístek zaplatí. Jde jen o to nachytat toho, kdo si lístek někam založil a nemůže ho najít. Už to samo o sobě není fér.

Před několika dny ráno jsem zase jela s těmi revizorkami. Ukázala jsem jim svou jízdenku, a M., který jel se mnou, jim ukázal svou (o co jim, proboha, jde??? Já to fakt nechápu). Pak popošly dál, k jedné důchodkyni.
Paní důchodkyně jim ukázala jízdenku, kterou jí dal řidič. A už to začalo.
"Paní, ale tato jízdenka je neplatná, tady se píše, že je to spoj XY, ale my jedeme spojem XX. Musíte mi zaplatit pokutu."
(To mi začalo být divné. Nikdy jsem neviděla revizora někoho přistihnout. A navíc tohle byla stará paní...)
"Ale já nemám jinou jízdenku, tuhle mi dal řidič, a peníze nemám."
(Už vidím, jak ta důchodkyně s holí potají šla do autobusu zadním vchodem, když má lístek s kartou za korunu.)
"Paní, já se s vámi tady nebudu bavit, ukažte mi váš občanský průkaz."
"Ale tuhle jízdenku mi dal řidič! Jemu dejte pokutu! Já si budu stěžovat!"
(Po dlouhém uvažování mě jako jediná možnost napadla ta, že si paní vzala jízdenku, která ležela hned vedle otvoru, ze kterého jízdenky vylézají. Tu "špatnou" jízdenku si někdo asi zapomněl vzít, a řidič jí tam pak nechal ležet, dokud si jí důchodkyně nevzala.)
"Můžete si stěžovat, já vám dám adresu, ale ukažte mi váš občanský průkaz a já vám vypíšu pokutu."

A ještě chvíli se dohadovaly. Revizorka si pořád mlela svou, a nebohá důchodkyně nevěděla, co má dělat. Zapojil se do toho i řidič, který tvrdil, že jí nemohl dát špatnou jízdenku (To si tu paní snad nepamatoval? A myslel si, že tam naskočila zadním vchodem, aby si mohla sednout dopředu???).
S M. jsme si už začínali něco o té milé paní revizorce mumlat, a v obou to začínalo vřít (stejně jako ve velké části autobusu).

Pak si paní revizorka vytáhla nějaký pokutový bloček, sedla si vedle mě a začala vypisovat pokutu. Chtěla jsem jí zakousnout. To tahá peníze z nevinné důchodkyně, která nemá dost peněz a všem musí být jasné, že je v tom nevinně?
M. se překonal a docela klidným hlasem se jí zeptal, proč tohle dělá. Revizorka mu začala mlít něco o tom, že si může jít stěžovat, ale že u sebe nemá platnou jízdenku, a blabla. Tak jsem jí řekla, že je přece jasné, že nastoupila normálním vchodem, a s M. jsme do ní celou cestu hučeli, že co vůbec dělají revizoři na Kladně, kde si každý prostě musí koupit lístek... A navíc odchytli zrovna důchodkyni. Oba jsme i věděli, že vešla vchodem u řidiče, a že si tím pádem koupila jízdenku. Revizorka stále omílala to své "Mně je to taky líto, ale co se dá dělat, neměla platnou jízdenku, je to sice stará paní, ale neměla platnou jízdenku, je to moje práce, ale neměla platnou jízdenku."
Nakonec jsme naši debatu zakončili slovy, že nemá cenu se o tom bavit (mezitím se k nám připojil i jeden další člověk, ale stejně jsme proti pitomé revizorce nic nezmohli).

Když si od nás odsedla, dohodli jsme se, že provedeme první kladenskou defenestraci. Ale revizorka si schválně nechtěla stoupnout ke dveřím, tak jsme to tedy odložili na jindy. Ale pěkně to v nás vřelo. Já jsem i do školy šla celá vytočená a rozklepaná vzteky (a to už je u mě opravdu co říct!).

Ale já vím, proč to ta revizorka udělala. Protože je hnusná, protože je ráda, když za den odchytne jednoho člověka bez jízdenky (a je to vždycky jen ten případ, že člověk někam jízdenku zašantročí, a ne že si jí nekoupí). Ale protože revizorky potřebují práci, musí předstírat, že je jejich práce velmi důležitá a přiživovat se tak i na chudých důchodcích.

Taky nevíte, k čemu jsou v našem městě revizoři? Zažili jste něco podobného? Co si myslíte o téhle revizorce? (Taky byste jí nejradši zakousli? Já jo. A už to ve mně zase vře.)

(PS:Začínám bláznit ze školy, kdy už druhý týden máme dvě hodiny denně matiku a pořád děláme to samé. Vážně jsem celé dny z toho úplně vygumovaná a otupělá. Tahle příhoda mě aspoň na chvíli odotupěla, ale opravdu to za to nestálo. Momentálně si připadám jako úplný blázen-no řekněte, kdo z vás v půlce května začal dělat vánoční cukroví? Ale že je dobré :))
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 vsednosti vsednosti | Web | 19. května 2011 v 19:36 | Reagovat

Já tohle taky zažila, o dovolený, a nějak jsem to nepochopila. Dospěla jsem k závěru, že to byla chyba řidiče, že asi zmáčknul špatnej "čudlík" nebo co. Ale ten člověk se zhádal i s tím řidičem a revizor utekl... Chápu, o práci je nouze, ale kam se poděla lidskost!

2 Polgara Polgara | Web | 19. května 2011 v 19:40 | Reagovat

Ani se ti nedivím, že ses vztekala. Přijde mi, že především revizoři si svoji frustraci vybíjejí na těch, kteří za to nemohou.
Sama mám podobně nepříjemnou zkušenost. Dodnes nechápu, proč v létě neplatí studentská sleva, a protože jezdím do Prahy minimálně, tak si kupuji buď celodenní lístek anebo ten za těch 26 Kč. Bohužel jednou mi jeho „trvanlivost“ vypršela těsně před východem z metra. Jenže, tam už pulzovali revizoři a šťastně odchytávali cestující. Tenkrát jsem šla na kontrolu, pospíchala jsem a nebyl čas si hlídat lístek. Nicméně, vysvětlovat mu potom, že mi jeho platnost vypršela ani ne před dvěma minutami, a že bych si potom koupila další, bylo zbytečné. Sice se mě zastala jedna pani, ale marně. Pan revizor si evidentně užíval toho, že má nade mnou moc…proto, i když vím, že nejsou všichni stejní je moc nemusím.
Jen mě štve jedna věc. Těm, kteří jezdí na černo permanentně to prochází a těm, co mají prostě smůlu, to dají sežrat se vším všudy...

3 Terka Terka | Web | 19. května 2011 v 19:46 | Reagovat

U nás také čas od času jezdí revizoři a též mi to nejde do hlavy, božínku, když všichni nastupují u řidiče, není šance, že by někdo nastoupil zadním vchodem.

4 vsednosti vsednosti | Web | 19. května 2011 v 19:51 | Reagovat

[2]: Mě chytli cestou z nemocnice s šesti stehama a pleškou na hlavě taky hned za turniketem. Taky mi vypršel kupon o jeden den a já si to uvědomila krok po vstupu. Udělal jsem čelem vzad a už tam stál. Zatarasili mi cestu...a vychutnali si mě. Ale jak říká moje kamarádka: "Na každou svini se vaří voda!"

5 kristybendy kristybendy | Web | 19. května 2011 v 20:48 | Reagovat

No unás jsou revizoři důležití. Ale štve mě že zrovna já jsem ta která jezdí bez jízdenky:D Ale je to správné, když u nás v Brně jich tolik chodí.

6 Monča Monča | Web | 21. května 2011 v 17:26 | Reagovat

Taky by mě to naštvalo.
Mě nikdy nechytli, busem jsem jela naposledy před 3 roky, o vlaku ani nemluvě.

7 Denise Denise | Web | 21. května 2011 v 19:08 | Reagovat

Já nikdy na Kladně revizora ještě nezažila. Taky nechápu to logiku a ty řidiči jsou taky leckdy pěkně vymaštění :-?

8 adaluter adaluter | Web | 2. června 2011 v 16:48 | Reagovat

Revizoři si nejvíc vychutnávají právě ty, kteří mají jízdenku těsně propadlou, někam ji založili, nebo podobně. Vědí totiž, že jde v zásadě o slušné lidi, se kterými nebudou mít problémy. Chroničtí černí pasažéři, jsou většinou problémoví, utíkají, dělají scény, perou se. Některé typy pasažérů revizoři dokonce obcházejí obloukem, ač je víc než jasné, že zrovna oni jízdenku určitě nemají. Zkrátka jde jim hlavně o snadný výdělek, bez konfliktů.
Tolik k Praze, ale proč jsou i na linkách, kde prodává jízdenky řidič, to už je na hlavu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama